22 Eylül 2017 Cuma

UEFA Uluslar Ligi
UEFA başlamasına bir yıldan az bir süre kalan(6 Eylül 2018) UEFA Uluslar Ligi turnuvasının kurallarını ve düzenlemesini onayladı. Turnuvanın logosu da UEFA'nın geçtiğimiz Çarşamba günü Nyon'da yaptığı toplantıda tanıtıldı.

2018/2019 UEFA Uluslar Ligi: Kurallar Neler?


UEFA Uluslar Ligi milli takımların hazırlık maçlarının yerine geçen ve takımların kendilerine denk takımlarla daha rekabetçi maçlar yaparak sürekli başarıyı amaçlayan bir turnuvadır.

Turnuvaya UEFA üyesi 55 ülke katılacak.

Takımlar 2018 Dünya Kupası Elemelerinden sonra ortaya çıkacak Milli Takımlar Katsayı Sıralaması'ndaki sıralamalarına göre A,B,C ve D olmak üzere 4 lige ayrılacaklar. (2018 Dünya Kupası elemeleri play-off sonuçları sıralamaya dahil edilmeyecektir.)

Sıralamadaki ilk 12 takım A Ligi'nde mücadele edecek. Sıradaki 12 takım B Ligi'nde ,sonraki 15 takım C Ligi'nde ve geriye kalan 16 takım da D Ligi'nde yer alacaklar.

A ve B ligleri 3'er takımlı 4 gruptan oluşmakta.

C Ligi'nde 1 grup 3 takımdan, diğer 3 grup ise 4 takımdan oluşuyor. D Liginde ise 4 takımlı 4 grup olacak.

Bütün kura prosedürü onaylandı. Maçlar iç sahada ve deplasmanda olmak üzere 2018 yılının Eylül ve Kasım aylarında oynanacak.(Takımlar gruplarının büyüklüğüne göre 4 veya 6 maç oynayacaklar)

A Ligi'ndeki grup liderleri 2019 Haziran ayında UEFA Uluslar Ligi Finalleri'nde oynamaya hak kazanacaklar. UEFA Uluslar Ligi Finalleri 2 yarı final, 1 üçüncülük maçı ve 1 final olmak üzere UEFA'nın 2018 Aralık'ta belirleyeceği bir ev sahibi ülkede oynanacak.Finallere ev sahipliği yapacak ülke Finallere kalan ülkeler arasından seçilecek.

A,B ve C liglerini son sırada bitiren takımlar küme düşüp, yerlerine B,C ve D ligleri liderleri yükselecekler.

Böylelikle bütün takımlar turnuvanın kazananı olmak için ya da bulundukları ligden yükselmek ya da küme düşmemek için rekabet halinde olacaklar.

UEFA Uluslar Ligi grupları 24 Ocak 2018 günü Lozan'da açıklanacak. Yine aynı gün turnuvanın kupası da tanıtılacak.

EURO 2020 Elemeleri


EURO 2020 elemeleri büyük oranda eskisiyle aynı. 24 ülke turnuvada boy gösterecek.Elemeler Mart 2019'da başlayacak. Hiçbir ev sahibi ülke direkt katılım hakkına sahip olmayacak (Bu turnuvada 13 ev sahibi ülke var)

24 takımın 20'si eleme maçlarıyle belirlenecek. Kalan 4 takım ise UEFA Uluslar ligi grup kazananları olacak. Her ligin(A,B,C ve D) kendi yolu olacak ve bu liglerin grup liderleri 2 çift ayaklı yarı final ve 1 tek ayaklı final oynayacaklar. Bu finalleri kazanan takımlar EURO 2020 biletlerini ceplerine koyacaklar. Eğer bu kazananlar elemelerde turnuvaya katılım hakkını zaten kazandıysa sıra UEFA katsayısına göre bir sonraki ülkenin olacak.

Hiç yorum yok: