30 Haziran 2015 Salı

Atınç Nukan Transferi


Beşiktaş'ın genç stoperi Atınç resmi olarak açıklanmasa da artık Leipzig'in futbolcusu diyebiliriz. Bu transfer herhalde hemen hemen kimsenin beklediği bir transfer haberi değildi. Buna Atınç bile dahildir. Bu transferle alakalı yazma sebebim ise bir çok yönden düşünmemizi gerektiren bir transfer olması bence. Aşağıda madde madde açıklamaya çalıştım bunları:

1-Öncelikle sürekli Avrupa'ya oyuncu satamamamızdan yakınan ve buna takıntılı biri olarak bu transfere çok sevindim. Transferin 6 milyon euro gibi yüksek bir bonservis bedeliyle de olması cabası.

2- Leipzig gibi bir proje takımı olmasaydı acaba Atınç'ı ne zaman, kaça ve kime satabilirdik? Birinci maddenin hemen sonrasında kendime bu soruyu sordum. Az da olsa önemli bir soru ama sonuca bakalım biz yine de.

3- Nasıl olur da itibarı Beşiktaş'tan kat ve kat düşük olan bir takım genç yetenek adı altında Beşiktaş'tan transfer yapabilir? Yine sorumuzun cevabı Leipzig'in bir proje takımı olması.

4- Beşiktaş şunu diyemez miydi bu transferde "Atınç genç yetenek, şu an satacağımıza 3-4 sene sonra daha fazla paraya satabiliriz."? Burada da şahsi fikrim Beşiktaş dahil herkes farkında bir daha ne böyle bir proje takımı gelip bir oyuncusunu ister, ne de Atınç Beşiktaş'ta kendini geliştirip daha da değerlenir. Şu anki takım ve oyuncuların mantığıyla böyle bir şey söz konusu bile değil.

5- Beşiktaş'ın tam da mali anlamda ihtiyacı olduğu bir dönemde böyle bir teklifin gelmesi belki de başlı başına bu teklifin reddedilmesini güçleştiriyor zaten. Demba Ba ve Atınç'ın parasıyla Şenol Hoca ihtiyacı olan 3-4 oyuncuyu çok rahat katabilir takıma.

6-Türk futbolu açısından bakarsak olaya belki de rahat 15 sene konuşabileceğimiz uluslararası düzeyde bir stoperimiz olacak Avrupa futbol arenasında. Ralf Rangnick gibi bir hocayla çalışacak olması da ayrıca şans. Tesadüftür ki bir önceki yazımda bahsettiğim Hoffenheim mucizesinde de baş rolde Rangnick vardı.


Sonuç olarak bu transfer bana başlangıçta çok mantıksız gibi gelmişti. Ama yukarıdaki gibi tek tek her durumu değerlendirince bu transfer kurgulansa ancak bu kadar olur diye düşünmeye başladım.Beni en çok ilgilendiren kısmı Atınç'ın gelişimi ve onu izleyen başka futbolcularımız olacak mı olmayacak mı kısmı? İlkinden ümitliyim ama ikincisinden hala değilim.

Hiç yorum yok: